خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

  • ۱۲:۲۷ بعد از ظهر , ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

۲۳ نوع تهدید طبیعی از جمله زلزله در آذربایجان شرقی هر لحظه امکان وقوع دارد

مدیرکل پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی باعرض تسلیت به خانواده‌ قربانیان زلزله بامداد جمعه استان،از وجود ۴۹ تهدید طبیعی شناخته شده در دنیا خبرداد و افزود: ۲۳ تهدید طبیعی از جمله زلزله هرلحظه امکان وقوع در استان را دارد که همواره باید آمادگی لازم برای مواجه با این نوع تهدیدات را داشته باشیم.

محمدباقر آقایی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز بیان این‌که تهدیدات طبیعی دارای عنصر تشکیل دهنده ثابت بوده و انسان نقشی در آن ندارد، اظهار کرد: اما می‌توان با استفاده از علم و دانش و فناوری، دستورالعمل‌هایی ایجاد کرده و در مقابل این تهدیدات ایستادگی کرد.

وی درخصوص تهدیدات غیرطبیعی، بیان کرد: انسان در ایجاد این نوع تهدیدات نقش داشته و بسیار پیچیده‌تر و خطرناکتر از نوع طبیعی است زیرا یک تفکر و فناوری در پشت این نوع تهدیدات وجود دارد و حوزه پدافندغیرعامل نیز وظیفه رصد و شناسایی تهدیدات غیر طبیعی را شامل می‌شود.

وی بااشاره به تاسیس دیرهنگام حوزه پدافندغیرعامل در کشور، گفت: با توجه به اهمیت این حوزه لازم است تا با همکاری همگانی اقدام جهادی و علمی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارد، عقب افتادگی‌های خود را جبران کنیم.

به گزارش ایسنا، آقایی با اشاره به برگزاری ۵۰۰ برنامه فراگیر در هفته پدافند غیرعامل و در سطح استان، در خصوص دستاوردهای این اقدامات گفت: این برنامه‌ها یک درک و فهم مشترک بین دستگاه‌های اجرایی و آحاد مردم فراهم کرد تا بتوان آینده‌ای روشن را ترسیم کرد.

وی با بیان این‌که دین اسلام، جنگ افزاری را ناپسند دانسته و دفاع از مردم را با ارزش می‌خواند، افزود: مسلمانان با جنگ و کشتار، از بین رفتن انسان‌های بی گناه و اشغال سرزمین‌ دیگر کشورها مخالف بوده و به خود و سایر کشورها اجازه اشغال هیچ خاکی از سرزمین را نمی‌دهیم.

وی با اشاره به تاثیرگذاری جنگ در طول تاریخ، اظهار کرد: با نگاه به تاریخ ۵۰۰۰ ساله تمدن مشاهده می‌کنیم که ۱۴ هزار جنگ رخ داده پنج میلیارد نفر تلفات جانی داشته که بیشتر این تعداد را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی با بیان این‌که تهدیدات از مرزها گذشته و به شهرها و خانه‌ها وارد شده است، گفت: پدافند غیرعامل تاکید دارد تا آحاد مردم و خانواده‌ها الزامات را رعایت کنند زیرا اعتقاد داریم پدافند غیرعامل بدون حضور مردم و مشارکت آنان فراگیر نمی‌شود.

مطالب مشابه