خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

  • ۴:۰۸ قبل از ظهر , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

مجوز ۲۵۰ اقامتگاه بوم‌گردی در آذربایجان‌شرقی صادر شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: ۲۵۰ مجوز اقامتگاه بوم‌گردی با هدف توسعه صنعت گردشگری در استان صادر شده است.

مرتضی آبدار روز پنج‌شنبه در بازدید از طرح های گردشگری و تاریخی شهرستان عجب‌شیر افزود: یکی از راه‌های رونق گردشگری تقویت اقامتگاه‌های بوم‌گردی است و این کار می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد.

وی افزود:درآمدزایی و  اشتغال زایی در روستاهای هدف و جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها از اهداف عمده توسعه گردشگری بوم گردی است.

وی با بیان اینکه در عجب شیر نیز ۸ روستای هدف گردشگری و بوم گردی شناسایی و مصوب شده است افزود:این روستاها شامل تپیک دره، قوزلوجه، چهاربرود، هرگلان، زاویه،  ینگجه،  باراز و بوکت است.

آبدار در این بازدید با بیان محور های توسعه و گردشگری در شهرستان عجب شیر افزود: طرح های مرمت و بازسازی حمام شیشوان و باز آفرینی بازار تاریخی شیشوان و اجرای طرح مرمت و نجات بخشی پل تاریخی قیزیل کورپی خانیان که مربوط به دوره قاجار است در دست اقدام می باشد.

وی ادامه داد: گمانه زنی تعیین حریم تپه های تاریخی با محوریت گل تپه و مرمت اضطراری، طرح حفاظت از کتیبه اورارتویی جوانقلعه و ایجاد زیرساخت های گردشگری در سد قلعه چای و طرح مرمت و پیگیری و بازسازی قلعه ضحاک از طرح های اولویت دار میراث فرهنگی در این شهرستان است.

فرماندار عجب شیر نیز در این بازدید خواستار مقاوم سازی و نجانت بخشی پل قیزیل کورپی خانیان که در حال تخریب است شد و گفت: این پل تنها را ارتباطی روستای والینجق می باشد و با توجه به اینکه در مسیر رودخانه قلعه چای قرار دارد نیاز به بازسازی و مرمت دارد و باید جز برنامه های اولویت میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان باشد.

عادل اصغرپور خواستار ایجاد زیرساخت های گردشگری در منطقه قلعه چای شد و افزود: این منطقه از ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به مجموعه بزرگ گردشگری در استان برخوردار است.

وی با اشاره به اجرای طرح بوم گردی در روستای تپیک دره گفت: این روستا برای اجرای طرح بومگردی معرفی شده‌ که این طرح در آینده با حفظ بافت با ارزش و قدیمی در این روستا اجرایی می‌شود.

فرماندار عجب شیر رونق صنعت گردشگری عجب شیر را در گرو حفظ و مرمت و بازسازی اماکن تاریخی دانست و گفت: این شهرستان دارای منطقه نمونه گردشگری و بیش از ۱۱۰ اثر تاریخی بوده و نیازمند توجه بیشتر مسوولان استان است.

مطالب مشابه