خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

  • ۳:۴۲ بعد از ظهر , ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بالای ۹۰ درصد بیمارستان‌های استان مجهز به دستگاه امحای پسماند پزشکی هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: طبق پیگیری‌های انجام شده و با نتایج به دست آمده در کارگروه پسماند، اکنون بالای ۹۰ درصد بیمارستان‌های استان مجهز به دستگاه‌های امحا بوده و استان ما در این بحث پیشرو است.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حمید قاسمی در نشست خبری، با بیان این‌که اکنون حدود ۵۰ بیمارستان دولتی و خصوصی در سطح استان وجود دارد، گفت: طی چند سال اخیر بحث مدیریت پسماند پزشکی در بیش از پنج بیمارستان استان اعمال نمی‌شد براساس قانون در بحث مدیریت پسماند‌های پزشکی، وزارت بهداشت ناظر پسماندهای پزشکی و در استان‌ها نیز دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و محیط زیست نیز ناظر عالی این موضوع است‌.
وی با بیان این‌که بزرگ‌ترین دغدغه‌ی محیط زیست بحث مدیریت پسماند کلینیک‌ها، مطب‌ها و آزمایشگاه‌های استان است، گفت: نزدیک به هفت هزار مطب پزشکی در استان وجود دارد ولی هنوز به طور کامل نتوانسته‌ایم مطب‌ها را مجاب به بی خطر سازی و امحای پسماندهای پزشکی کنیم.
قاسمی ادامه داد: خارج از بحث پسماند بیمارستانی، سه شرکت در بحث پسماند  کلینیک‌ها، آزمایشگاه و مطب‌ها در استان فعالیت می‌کنند و از برخی کلینیک‌ها و مطب‌ها نیز برای بی‌خطرسازی و امحای پسماندها تعهد گرفته شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان این‌که مساحت جنگل‌های آذربایجان ۱۸۸ هزار هکتار برآورد شده است، اظهار کرد: حدود ۸۰ هزار هکتار از جنگل های استان داخل محدوده‌ی حفاظت شده قرار دارد که این جنگل‌ها از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری غنی هستند؛ به طوری‌که از ۳۴۶ گونه‌ی جانوری و ۵۰۰ گونه‌ی گیاهی برخوردار است.
وی با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های محیط زیست، افزود: مسائلی از جمله عدم اجرای سند آمایش سرزمین از جمله چالش‌های محیط زیست است که با پیگیری‌های اخیر اکنون این طرح نهایی شده و اجرایی می‌شود، همچنین مطالعه‌ی بحث حق آبه‌ی رودخانه‌ها و تالاب‌ها نیز انجام شده است.
وی ادامه داد: عدم انجام تعهداتی در رابطه با اصلاح پل میانگذر دریاچه‌ی ارومیه نیز جزو چالش‌های محیط زیست استان است که خواستار رسیدگی به این موضوع توسژ وزارت راه هستیم.
وی با اشاره به توسعه‌ی و بهره برداری غیراصولی از معادن استان، افزود: معادن خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست به هیچ وجه از محیط زیست استعلام نمی‌شوند، حدود ۵۹۰ هزار هکتار از اراضی استان مناطق چهارگانه‌ی تحت مدیریت محیط زیست استان محسوب می‌شود، مابقی نیز حدود ۸۷ درصد از مساحت استان خارج از مناطق تحت مدیریت  محیط زیست استان است.
قاسمی بیان کرد: علی رغم وجود ۶۵۰ نفر در پست سازمانی محیط زیست، کل مساحت حفاظت شده را با ۲۰۰ نفر اداره می‌کنیم. در حالی‌که طبق استانداردهای جهانی به ازای هر ۱۰۰۰ هکتار زمین حفاظت شده باید یک محیط بان داشته باشیم.
وی با بیان این‌که متاسفانه در مناطق حفاظت شده راهسازی بی رویه انجام می شود، گفت: این چالش‌ها بحث‌های دادگاهی و دادسرایی به همراه دارد، به طوری‌که امروز رئیس یکی از ادارات حفاطت محیط زیست به دلیل حمله‌ی یک قلاده گرگ به یک روستا بازداشت شده بود که در نتیجه با وثیقه آزاد شد.
وی ادامه داد: حیات وحش جزو اموال محیط زیست نیستند، ولی ما وظیفه داریم از آن‌ها حفاظت کنیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: خوشبختانه به برکت بارندگی‌های اخیر، وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب است و براساس آمار ۱۹ خرداد ماه، تراز فعلی دریاچه  ۱۲۷۱.۹۰ متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک متر و شش سانتی متر افزایش یافته است.
وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی یکی از استان‌های صنعتی محسوب می‌شود، گفت:  هفت هزار واحد صنعتی، معدنی  و سه هزار و ۶۰۰ واحد فعال در استان وجود دارد، همچنین ۱۲ واحد تصفیه خانه در استان فعال و ۱۵ واحد نیز در دست ساخت است.
وی در خصوص تهدیدهای آلودگی‌های فاصلاب شهری، اظهار کرد: زمانی تصفیه خانه‌ی شهر تبریز برای ۶۰۰ هزار نفر طراحی شده بود ولی با افزایش جمعیت باید فاضلاب شهری نیز توسعه می‌یافت، به همین دلیل اکنون به دنبال راه اندازی مدول دوم فاضلاب شهری تبریز هستیم.
قاسمی تولید زباله‌های شهری و روستایی را نیز از چالش‌های محیط زیست استان عنوان کرد و گفت:  میزان زباله‌های تولید شده در استان دو هزار و ۲۰۰ تن در روز است که براساس ضوابط و قوانین، وظایف مختلفی برای دستگا‌ها تعریف شده است.
وی با بیان این‌‌که ۱۴ واحد تصفیه‌خانه‌ در  شهرک‌های صنعتی استان راه اندازی شده است، گفت: برای پایش آلودگی هوای استان، ۱۵ ایستگاه پایش هوا در استان راه انداری شده است همچنین تعداد پایش آنلاین در سال ۹۲، چهار واحد بود که اکنون تعداد آن به ۴۰ واحد رسیده است، پایش شبانه روزی در سال ۹۷، ۷۵۰۰ نفر ساعت پایش شبانه روزی شده است.
وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی در مرحله‌ی ساخت دارای پتانسیل آلایندگی هستند، افزود: اگر واحدی به ضوابط ابلاغ شده، تمکین نکند در مرحله‌ی اول از سوی حفاظت محیط زیست به واحد تولیدی اخطاریه صادر می‌شود. 
قاسمی ادامه داد:  در استان توزیع سوخت با کیفیت از سال ۹۳ پیگیری شد و خوشبختانه بلافاصله تولید و توزیع سوخت با کیفیت برای خودروها آغاز شد؛ با توجه به این‌که ۷۰ درصد آلودگی شهر تبریز مربوط به خودروها بود، با شناسایی عوارض آن تا حدودی از آلودگی هوا  جلوگیری شد و در سال ۹۷،  ۳۳۴ روز سالم و پاک در استان ثبت شده است.
وی در ادامه با بیان این‌که طرح LEZ نیز جزو مصوبات و وظایف راهنمایی و رانندگی و شهرداری است، گفت: برای اجرای این طرح در شهر محدوده تعیین شده ولی متاسفانه بین شهرداری و راهنمایی و رانندگی اختلاف وجود دارد که معتقدم باید این مشکل رفع شود.
وی با بیان این‌که عدم انجام کامل تکالیف در بحث مدیریت پسماند توسط سایر دستگاه‌ها نیز از چالش‌های محیط زیست استان است، گفت: با توجه به پیشرفت در بخش مدیریت پسماند عادی، پزشکی و صنعتی، تکالیف برخی از دستگاه‌ها در این خصوص به طور کامل مشخص نشده است، دستگاه‌های اجرایی متولی باید به وظایف خود در بحث مدیریت پسماند عمل کنند.
وی در رابطه با فرآیند انتخاب واحدهای سبز، اظهار کرد: هر سال یک جشنواره توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می‌شود که دارای دستورالعمل خاصی است و واحدها براساس اقدامات خود در آن جشنواره ثبت نام می‌کنند و براساس آن هر واحد را با واحد مشابه خود مقایسه می‌کنند، در این جشنواره برخی از واحدها نمی‌توانند امتیاز لازم را به دلیل این‌که جزو واحدهای سبز محسوب نمی‌شوند، کسب کنند.
قاسمی ادامه داد: در فرآیند صنایع آلاینده  براساس پایش‌ها، بازدیدهای کارشناسی و نتایج آزمایشات، فهرستی تدوین و به تهران ارسال می‌شود و سازمان مرکزی براساس آن، مستندات را بررسی می کند و بعد از آن فرایند آلایندگی واحدها به سازمان امور مالیاتی ابلاغ می‌شود و براساس عملکرد مالی هر واحد که به عنوان واحد آلاینده معرفی شده، عوارض آلایندگی آن اخذ می شود.
وی تاکید کرد: ما به دنبال محیط زیست  سالمی هستیم و معتقدم با ایجاد حساسیت در این موضوع می‌توان از محیط زیست خود به خوبی صیانت کنیم.
وی با بیان این‌که در مناطق گردشگری ارسباران با چالش پسماند مواجه می‌شویم، گفت: مردم در بحث پسماند با محیط زیست همکاری کنند و در  مناطق گردشگری از خود پسماندی بر جای نگذارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به این‌که بارندگی‌ها باعث شده برخی پوشش گیاهی به صورت مطلوب در منطقه ایجاد شود، گفت: ولی متاسفانه از سویی عدم مدیریت چرای دام در مراتع باعث تخریب و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک زراعی می‌شود، اکنون پروانه‌ی چرایی که در مراتع صادر می شود، متناسب با توان اکولوژی هر منطقه نیست.

مطالب مشابه