خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

۱۷۶ واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی شناسایی شد

ارک خبر- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با بررسی های مدون و رصد کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی استان، تاکنون تعداد ۱۷۶ واحد آلاینده شناسایی شده است.حمید قاسمی با حضور در ایرنای مرکز آذربایجان شرقی ضمن ارایه گزارشی از عملکرد محیط زیست استان در سال گذشته، توجه و کنترل کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی را یکی از دغدغه های اصلی و جزو وظایف تعریف شده و مهم این مجموعه خواند و افزود: در این زمینه با هیچ یک از واحدهایی که آلاینده بوده و به محیط زیست ضرر می رسانند تعارف نداریم.وی اظهار داشت: تمام واحدهای صنعتی و تولیدی استان از جمله پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در رصد کامل محیط زیست هستند و کارخانجاتی که بر اساس معیارهای تعریف شده محیط زیست، آلاینده تشخیص داده شوند بلافاصله برای پرداخت ۱ درصد از سهم فروش محصولات خود به اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی معرفی می شوند تا تسبت به اخذ مبالغ مربوطه اقدام شود.قاسمی، راه اندازی واحد پایش زیست محیطی واحدهای صنعتی را از جمله اقدامات برجسته برای کنترل آلایندگی ها در استان برشمرد و ادامه داد: این واحد به صورت شبانه روزی فعال بوده و واحدهای صنعتی را کنترل می کند.

وی با بیان اینکه محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به آلایندگی و سطح زیان دهی واحدها وارد عمل می شود، تشریح کرد: بر این اساس تعدادی از واحدها به سمت فیلتراسیون رفته و برخی از واحدها نیز ملزم به ایجاد تصفیه خانه ها شده اند و البته تعدادی از واحدهای صنعتی نیز با تعریف برنامه زمان بندی شده مکلف به اصلاح شبکه سوخت خود شده اند.
قاسمی با تاکید بر اینکه برای محیط زیست آذربایجان شرقی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در موضوع رعایت موازین زیست محیطی تفاوتی ندارند، از معرفی برخی از این واحدها به مراجع قضایی خبر داد.
وی جمع آوری تعداد ۱۵۰ واحد کوچک و بزرگ بازیافت در آذربایجان شرقی طی سال گذشته را از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست برای کاهش آلایندگی ها در استان بیان و اضافه کرد: در مجموع به دلیل اقدامات یاد شده طی سال ۱۳۹۷ تعداد روزهای پاک در استان نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۷ درصد افزایش پیدا کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هر واحد تولیدی و صنعتی پتانسیل آلایندگی دارد، گفت: اما مجموعه محیط زیست بر اساس معیارهای مشخص و همچنین متناسب با واحدهای مربوطه ضوابطی را تعریف و به صاحبان واحدها اعلام می کند تا در کاهش اثرات منفی زیست محیطی وارد عمل شوند.
قاسمی یادآور شد: پارسال در همین راستا نیروگاه حرارتی تبریز بارها مورد پایش و سنجش آلودگی زیست محیطی قرار گرفت و ضمن اخطارهای مکرر به دلیل بی توجهی ها مجبور به اقدامات قانونی شده و شیرفلکه مازوت این واحد صنعتی را پلمپ کردیم.
وی مرجع اصلی اعلام کننده آلایندگی واحدها صنعتی و تولیدی در استان را اداره کل حفاظت محیط زیست عنوان کرد و افزود: هیچ نهاد و مرجع دیگر حق اظهار نظر در این خصوص را ندارد.
قاسمی، گزارشات مردمی و رصد ماموران حفاظت محیط زیست استان را مراجع اصلی رسیدگی به وضعیت آلودگی واحدهای صنعتی اعلام و اضافه کرد: ما از حساسیت و جدیت آحاد مردم در موضوع مسایل زیست محیطی حمایت کرده و از آن خرسندیم، چون موضوع کلان و اثرگذار حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای همگانی و عمومی می دانیم.
وی، حفاظت از محیط زیست طبیعی و انسانی را ۲ حوزه مهم و از ماموریت های اصلی حفاظت محیط زیست بیان کرد و ادامه داد: ممانعت از تخریب اراضی ملی، حفظ تنوع زیستی و جانوری و رصد واحدهای تولیدی، معدنی و صنعتی بر همین مبنا تعرفی شده است.

** انتقال پساب کاوه سودای مراغه به دریاچه ارومیه مصوب شورای تامین است
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع آلایندگی کارخانه کاوه سودای مراغه و انتقال پساب های آن به دریاچه ارومیه، گفت: انتقال پساب ها به دریاچه مصوب شورای تامین استان در سال ۱۳۸۸ است که در آن با بررسی همه جوانب نسبت به انتقال پساب ها به طول ۳۰ کیلومتر تا دریاچه اجازه داده شده است.
قاسمی افزود: طبق این تصمیم مقرر شد برای کنترل پساب های خروجی از این واحد صنعتی لاگن های تبخیری غیرقابل نفوذ تعبیه شده و سیستم کنترل آن بر همین مبنا تعریف شود.
وی ادامه داد: اما در سال ۱۳۸۸ به دلیل ترکیدن لاگن های راه اندازی شده که منجر به تاثیرات منفی در آب های زیرزمینی و اراضی کشاورزی منطقه شد، شورای تامین آذربایجان شرقی با موافقت محیط زیست استان مجوز انتقال پساب ها به دریاچه ارومیه را صادر کرد.
قاسمی با تاکید بر اینکه هم اکنون به طور منظم و در فواصل زمانی معین رصد و کنترل آلایندگی پساب های کاوه سودا به انجام می رسد، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی سالانه ۲ مورد گزارش از شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان اخذ می کند که تاکنون هیچ گونه آلودگی در سفره های زیرزمینی و اراضی کشاورزی به ما گزارش نشده است.
وی بررسی و آنالیز دقیق چاه های کشاورزی در منطقه را از جمله اقدامات مهم حفاظت محیط زیست استان در اطراف کارخانه کاوه سودا برشمرد و اضافه کرد: نتیجه این بررسی ها برای ادامه بررسی های عمیق کارشناسی به آب منطقه آذربایجان شرقی ارایه می شود.
قاسمی با بیان اینکه مقایسه استانداردهای مورد نظر برای آب های سطحی با پساب کاوه سودای مراغه به هیچ عنوان منطقی و علمی نیست، یادآوری کرد: میزان آلایندگی این واحد صنعتی باید نسبت به تخریب زمین های کشاورزی معیارسنحی شود.
وی در عین حال اضافه کرد: مسایل زیست محیطی حاصل متغییرهای مختلف زمانی و مکانی است و بر همین اساس احتمال اینکه آلودگی آب های زیرزمینی مناطق اطراف کاوه سودای مراغه وجود داشته باشد، به هیچ عنوان دور از ذهن نیست و در این صورت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی وارد عمل شده و با متخلفات با جدیت برخورد می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: باید توجه داشت که اگر ۱۰۰ درصد موازین و ضوابط زیست محیطی برای واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی اعمال شود، ۹۰ درصد آنها باید تعطیل شوند.

مطالب مشابه