خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

ساعت سرقت از منزل تغییر کرده است

ارک خبر- معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی اعلام کرد: ساعت وقوع سرقت از منزل نسبت به گذشته تغییر کرده است و سارقان به محض تاریک شدن هوا، اقدام به سرقت می کنند.
ساعت سرقت از منزل تغییر کرده است
سرهنگ رضا موذن در یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: اگر در گذشته سارقان منزل حوالی ساعت ۹ تا ۱۰ شب یا یک یا دو بامداد را برای سرقت انتخاب می کردند اکنون چنین نیست بلکه سارقان به محض تاریک شدن هوا دست به سرقت از منزل می زنند.
وی ادامه داد: سارقان وقتی از نبود صاحب خانه اطمینان می یابند نقشه شوم خود را عملی می کنند، آیفون خانه ها را می زنند یا در قالب پیک در خانه ها را می زنند و از آن جایی که به صورت تیمی کار می کنند، چند نفر آنها در کوچه زاغ زنی می کنند.
سرهنگ موذن اضافه کرد: برخی افراد در بعد از ظهر تا حدود ۱۰ یا ۱۱ شب به میهمانی یا خرید می روند. سارقان از این فرصت استفاده می کنند و دست به سرقت می زنند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی گفت: با توجه به نوسانات بازار و افزایش قیمت طلا و ارز و نگهداری آنها در منزل، میزان سرقت از منزل در ماه های اخیر هفت تا هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است بر این اساس لازم است هموطنان نسبت به حفاظت از اموال خود بیشتر دقت نظر داشته باشند و خانه را به حال خود رها نکنند یا تصور نکنند وقتی ساعت ۱۷ بیرون بروند اتفاقی نمی افتد و سارقان شب هنگام دست به کار می شوند.
سرهنگ موذن افزود: بین مدت زمانی که ساکنان در منزل حضور ندارند، با میزان خطر سرقت رابطه مستقیم دارد، سارقان در سرقت خانه ها از کوچکترین غفلت ساکنان بهره می برند.
سرهنگ موذن با هشدار به شهروندان در مورد افزایش میزان سرقت منزل افزود: شهروندان با هوشیاری و کسب آگاهی می توانند کام سارقان منزل را تلخ کنند و باید از نگهداری طلا و ارز در منزل اجتناب کنند.
وی ادامه داد: هموطنان باید از نگهداری ارز و طلا و همچنین میزان زیاد پول در خانه جدا خودداری کنند و مراقبت از اموال خود را به صندوق امانات بسپارند.
موذن با توصیه به هموطنان برای پیشگیری از وقوع سرقت از منزل، گفت: هنگام ترک منزل برای عزیمت به مسافرت یا برای چند ساعت، در صورت امکان، سعی شود با استفاده از تایمر، روشنایی منزل به هنگام شب به طور متناوب تامین شود.
وی گفت: منزل خود را برای سرکشی و استفاده خدماتی به افراد مطمئن بسپارید و در صورت امکان در اتاق های داخل ساختمان را قفل و فقط کلید در ورودی ساختمان و درِ اصلی را به افراد مورد اطمینان بسپارید.
موذن ادامه داد: راه های ورودی و خروجی منزل خود از قبیل کانال کولر و نورگیر را با محافظ مطمئن پوشش دهید و برای حفاظت بیشتر از منزل می توانید توپی قفل های سوئیچی را به وسیله لوله بپوشانید یا توپی قفل را با بدنه همسطح کنید. تمام پنجره های قابل دسترسی، نورگیرها و پاسیوها را به حفاظ مقاوم تجهیز کنید به ویژه در طبقات پایین که سارقان از طریق پریدن روی بالکن یا لوله گاز برای دسترسی به منزل استفاده می کنند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی، اضافه کرد: در مورد افرادی که به عنوان مامور سازمان های مختلف به منزل شما مراجعه می کنند، وسواس بیشتری به خرج دهید و قبل از شناسایی کامل و رویت مدارک آنها از ورود این افراد به داخل منزل خودداری کنید. کلید منزل خود را در دسترس افراد غیرمطمئن قرار ندهید و از قرار دادن آن در محل هایی از جمله زیر جاکفشی و سایر محل های قابل دسترسی اجتناب کنید.

مطالب مشابه