خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

تبدیل زباله های مرطوب به سوخت

ارک خبر- محققان دانشگاه ایلینویز توانستند زباله های زیستی مرطوب مانند فضولات دام ها و ضایعات مواد غذایی را به نوعی سوخت سازگار با دیزل تبدیل کنند.
تبدیل زباله های مرطوب به سوخت
به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، صنایع فراوری مواد غذایی و دامپروری در آمریکا سالانه ۷۹ میلیون تن زباله زیستی مرطوب تولید می کنند. یکی از مهم ترین دشواری های تولید انرژی از این زباله ها خارج کردن آب از آن ها است. انرژی موردنیاز برای این فرایند خشک کردن تقریبا به اندازه انرژی حاصل از این زباله ها است.
محققان به منظور رفع این مشکل از فرایندی موسوم به مایع سازی هیدروترمال استفاده می کنند که در آن آب به عنوان واسطی برای تبدیل زباله به نوعی روغن زیستی به کار گرفته می شود، سپس این روغن خام، تقطیر شده و به سوخت پایدار قابل استفاده تبدیل می شود. محققان این فرایند تقطیر را با فرایندی موسوم به استریاسیون ترکیب کردند تا بتوانند روغن تقطیر شده را بهینه سازی کرده و به سوختی با قابلیت سازگاری با دیزل تبدیل کنند.
محققان راکتورهایی را به صورت آزمایشی ساختند که امکان بهینه سازی روغن تقطیرشده را فراهم می کنند. هریک از این راکتورها قادر است روزانه یک تن زباله زیستی را فرآوری کرده و ۱۱۳٫۵ لیتر روغن خام زیستی تولید کند.
محققان با ترکیب ۱۰ تا ۲۰ درصد از روغن بهینه سازی شده با دیزل توانستند سوختی به دست آورند که ۹۶ تا ۱۰۰ توان حاصل از دیزل را با همان میزان آلودگی در اختیار می گذارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Sustainability منتشر شده است.

مطالب مشابه