خبرگزاری ارک

جدیدترین اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری

آخرین اخبار ورزشی، آذربایجان

نظارت بهداشتی دامپزشکی آذربایجان شرقی بر صادرات بیش ​از ۲ هزار تن فرآورده خام دامی

ارک خبر- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: در جریان سال ۹۶، بیش از دو هزار تن انواع فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیرخوراکی با نظارت‌های بهداشتی کارشناسان این اداره کل به کشورهای مقصد صادر شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، امیرحسین بهداد با اعلام این خبر افزود: این مقدار فرآورده پس از بررسی‌های کارشناسی تخصصی و صدور ۸۴ فقره گواهی بهداشتی دامپزشکی به مقصد کشورهایی نظیر ترکیه، گرجستان، ویتنام، تایوان، چین، عمان، لبنان، مالزی، عراق و پاکستان صادر شده است.

وی بیان کرد: بر همین اساس صادرات پودر گوشت به وزن یک میلیون و ۱۲۷ هزار کیلوگرم، پا و پنجه‌ی مرغ به وزن ۴۶۳ تن و شیرخشک به وزن ۲۱۶ تن در صدر بیشترین فرآورده‌های خام دامی صادر شده قرار داشته و عسل، وت‌بلوی گاوی، سالامبور گوسفندی و پَر، در مجموع به میزان ۲۷۳ تن در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بهداد با اشاره به نظارت بهداشتی این اداره کل بر صادرات دام زنده نیز اظهار کردا: ۷۲ هزار قطعه جوجه یک‌روزه، ۵۶۰۰ قطعه ماهی، ۵۰ رأس گوساله و سایر پرندگان و حیوانات اهلی و وحشی به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، هلند، آلمان، کانادا، ایتالیا، قبرس و دانمارک صادر شده است.

وی افزود: با توجه اینکه محموله‌های ترانزیتی نیز پس از نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی به کشورهای مقصد حمل می‌شوند، بر این اساس در سال گذشته، بر ترانزیت بالغ بر پنج هزار و ۸۸۰ تن انواع فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیر خوراکی با صدور ۱۷۳ فقره مجوز دامپزشکی، نظارت‌های کارشناسی مربوطه انجام پذیرفته است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی اضافه کرد: پوست خام گاوی به مقدار ۱۵۶ هزار جلد و وزن پنج هزار و ۴۸۰ تن، پوست خام گوسفندی به مقدار ۹۶۰۰ جلد و وزن ۴۸ تن و آلایش خوراکی گوسفندی به مقدار ۱۶۰ هزار گیلوگرم بیشترین فرآورده‌های ترانزیت شده به کشورهای مقصد تحت نظارت‌های این اداره کل بوده است.

بهداد خاطر نشان کرد: با نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی بر فرآورده‌های خام دامی و تضمین بهداشتی بودن این محصولات، بازار صادرات فرآورده‌های خام دامی پر رونق تر خواهد شد.

مطالب مشابه